Rozhodnutie o bývaní patrí medzi tie najzásadnejšie v našich životoch. Ide o náročnú investíciu, keď roky bývate v byte a túžiac po novom domčeku šetríte každé euro, alebo dlhé roky splácate požičané prostriedky. Nehovoriac o tom, že vyberáte miesto, v ktorom pravdepodobne strávite zvyšok svojho života, vychováte deti a vytvoríte zázemie pre rodinu.
Stavba domu si vyžaduje dôkladný plán, v ktorom zhodnotíte všetky svoje očakávania a tie budú zhmotnené v hotovom dome. Nezáleží na tom, či si ako svoje budúce bývanie predstavujete nízkoenergetický dom alebo drevodom, pozrime sa, aké výhody a nevýhody má ponuka katalógových domov a tvorba vlastného projektu domu.
Katalóg domov – kedy sa oplatí a kedy nie?
Hlavnou výhodou katalógových domov je nižšia cena než pri vlastnom projektovaní domu. Nižšia cena je však spojená s univerzálnosťou a nájsť vyhovujúcu dispozíciu v hotových projektoch domov bude stáť viac času. Ponuka domov z katalógov je skutočne široká, takže nájsť práve taký, ktorý vyhovuje všetkým vašim požiadavkám, nie je nemožné.
Keďže katalógové projekty domov už pravdepodobne boli realizované, výhodou je možnosť navštíviť dom, pozrieť si hotové riešenie s umiestneným nábytkom a rozhodnúť sa, či je stavba to pravé orechové.
Čas, ktorý strávite hľadaním vhodného domu vykompenzuje rýchle zaobstaranie dokumentácie k získaniu stavebného povolenia. Môžete ju mať skompletizovanú už za menej ako mesiac.
Dôležité je zistiť si, či cena zahŕňa kompletnú dokumentáciu. Stáva sa, že chýbajú výkresy základov, osadenie domu do pozemku alebo projekt inžinierskych sietí, ktoré musia byť doprojektované, čím navyšujú celkovú cenu a predlžujú čas, a počiatočná výhoda sa tak stáva nevýhodou.
Nevýhoda katalógového projektu je univerzálnosť. Projekt je vytvorený všeobecne, nezohľadňuje individuálne vlastnosti vášho pozemku. Samozrejme, každý projekt sa dá upraviť, no počítajte s navýšením ceny.
Katalógové domy sú zväčša projektované pre rovinaté pozemky. Svahovitý terén si vyžaduje úpravu pozemku, ktorá by opäť navýšila cenu. Tiež je nutné brať ohľad na orientáciu na svetové strany a a susedné stavby, ktoré môžu prekaziť inak pekný projekt domu. Pred samotnou kúpou tiež kontaktujte stavebný úrad a overte si, či projekt domu spĺňa požiadavky výstavby v danej lokalite.
Dôležité je tiež vedieť, či cena výstavby domu zahŕňa aj základy, ktoré by výrazne navýšili stavbu.
Pripravujeme vlastný projekt domu
Je jasné, že spolupráca s architektom je finančne náročnejšia v porovnaní s hotovým projektom z katalógu, no táto nevýhoda prichádza s množstvom výhod.
Architekt je profesionál, ktorý vám pri tvorbe návrhu dodáva nielen samotné dielo, ale aj odborné poradenstvo. Vyvarujete sa tak chýb, na ktoré by vás inak nik neupozornil. Ak máte atypickú predstavu o bývaní, potrpíte si na detaily, investícia do vlastného projektu je presne pre vás.
Poradí si s členitým pozemkom, dokáže navrhnúť zaujímavé riešenia, ktoré by ste si možno ani nevedeli predstaviť. Architekt usmerní vaše požiadavky, navrhne iné možnosti.
Výsledkom spracovania vašich požiadaviek na dispozíciu, finančné možnosti a dizajn je architektonická štúdia, na základe ktorej sa vypracuje projekt pre získanie stavebného povolenia. Ako nevýhoda sa v tomto prípade môže javiť dlhšia doba prípravy, ktorú si individuálny projekt vyžaduje. Nemusíte sa obávať, že by chýbali niektoré dôležité dokumenty z projektovej dokumentácie, pretože architekt všetko zabezpečí.
Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá z možností je lepšia, preto zvážte pre a proti katalógového domu a individuálneho projektu na základe vlastných preferencií a možností rodinného rozpočtu. V konečnom dôsledku je aj tak cieľom pohodové bývanie.