Slováci ostávajú stále skeptickí voči drevodomom. Niektorí ešte stále veria zašlej predstave, že drevostavba je zrubový dom v horách, ktorý sa ľahko vznieti, a teda pre bežné bývanie je absolútne nevhodný. Čítajte ďalej a tieto mýty vám vyvrátime.
Kvalita dreva je základ
Predstavte si, že vo vyspelých krajinách siaha podiel stavieb z dreva až k 30 percentám. Technológia stavby drevodomov sa neustále vyvíja. Bežným štandardom sú ohňovzdorné steny, strešné krytiny a bez obáv v dome môžete variť na plynovom sporáku.
Drevo, ktoré sa používa k výstavbe je väčšinou jedľové alebo smrekové. Nemôže sa používať drevo z kalamitných oblastí, automaticky sa vyraďuje materiál napadnutý škodcami alebo inak poškodený.
Drsný povrch dreva a ostré hrany lepšie horia, preto sa materiál ohobľuje zo všetkých strán a ostré hrany sa zrazia, aby vzdorovali ohňu lepšie. Následne sa drevené prvky epia do jednotlivých trámov či panelov. Výhodou lepeného dreva je jeho stálosť, pretože takto ošetrený materiál nepracuje a vyznačuje sa aj požiarnou odolnosťou. Tú je možné podporiť aplikáciou špeciálnych náterov.
Ako rozpoznať kvalitu používaného dreva? Bežný zákazník to voľným okom nedokáže, preto si vyberajte stavebné firmy, ktoré sú na trhu dlhší čas, majú minimum negatívnych referencií a v neposlednom rade majú skúsenosti s výstavbou.
Životnosť drevostavby je porovnateľná s murovaným domom
Aj o drevenú stavbu sa treba starať, no údržba je v porovnaní s murovaným domom jednoduchšia. Ak si predstavujete starostlivosť ako natieranie dreveného obkladu fasády domu tak vedzte, že drevodomy sa dajú omiesť rovnako ako klasické murované domy.
Na životnosť dreva vplýva vlhkosť, no ani tá už nie je pri moderných technológiách výstavby problém. Na možné ohrozenie materiálu vlhkosťou treba myslieť už pri projektovaní domu, aby nenapáchala škody na samotnej konštrukcii. Fasáda určite časom zmokne, to však nie je nič zlé, ak drevo dokáže opäť rýchlo uschnúť. Na prevetrávanie fasády musí myslieť projektant už pri návrhu.
Horší nepriateľ je vlhkosť produkovaná v interiéri pri každodenných činnostiach. Existujú dve riešenia, no nedá sa povedať, ktorá z nich je výhodnejšia. Prvá odvádza vlhkosť cez steny preč (difúzne otvorená konštrukcia). Druhá zasa nainštalovaním parozábrany uzatvára steny (difúzne uzavretá konštrukcia). Používajú sa v závislosti od vybraného druhu materiálov a ich tepelného odporu.
Rýchla a presná výstavba
Veľkou výhodou drevodomov je možnosť realizovať výstavbu prakticky počas celého roka. Jediným obmedzením je dážď alebo sneh, ktoré môžu spôsobiť dlhodobé vlhnutie materiálu, a tým zníženie jeho vlastností a životnosť domu.
Nezáleží, či je stavba postavená z vopred pripravených dielov alebo sa stavia stĺpikovou metódou priamo na stavenisku. Dom dokáže stavebná firma zhotoviť do niekoľkých týždňov a v porovnaní s murovanou stavbou je čas kratší aj o polovicu.
Nesporné výhody prírodného materiálu
Na Slovensku máme veľmi dobre podmienky na ťažbu dreva. Dom z prírodného materiálu nezaťažuje životné prostredie, je veľmi príjemný a má odlišnú akustiku než murované steny.
Na záver
O drevostavbách kolujú rôzne mýty, ktoré nie sú absolútne pravdivé. Ak ste doposiaľ váhali, či zvoliť ako svoje nové bývanie stavbu z dreva, vedzte, že nekupujete dom, ktorý vám po pár rokoch splesnivie alebo zhorí. Nielenže ide o cenovo dostupný variant stavby, jej životnosť a vlastnosti sú porovnateľné s klasickými murovanými domami. Jediné riziko vyplýva z výberu firmy a materiálu, preto si dajte pozor na extrémne lacné ponuky.