Premýšľate nad stavbou drevodomu, ale obávate sa jeho údržby? Viete, na čo všetko musíte myslieť v prípade domu z dreva? Drevostavby majú zopár špecifík, o ktorých by ste mali vedieť.
Drevodomy sa v posledných rokoch tešia mimoriadnej obľube. Pozornosť si získavajú svojou ekologickosťou, nízkymi prevádzkovými nákladmi aj cenou, ktorá je nižšia ako v prípade murovaných domov. Drevo je prírodný a veľmi odolný materiál, z ktorého stavby vydržia aj celé storočia. Samozrejme, pri správnej starostlivosti.
Ak uvažujete nad kúpou drevodomu na kľúč, je vhodné sa oboznámiť so špecifikami drevenej stavby. Údržba a užívanie drevostavby ovplyvňujú životnosť vášho domu a rovnako aj jeho nízku energetickú náročnosť.
Starostlivosť si vyžaduje každý dom
Neexistuje dom, o ktorý sa netreba starať. Dom si jednoducho vyžaduje váš čas. Je to jeden zo základných rozdielov medzi bývaním v byte a v dome. Ochranné nátery a omietky sa musia z času na čas obnoviť, ale v tomto sa drevodom nijako neodlišuje od toho murovaného.
Chcete mať menej starostí? Stavte na kvalitnú stavbu
Na starostlivosť treba myslieť už pri projektovaní drevodomu a hlavne pri jeho výstavbe. Všímajte si kvalitu používaného dreva aj technologické postupy montáže, ktoré vám v budúcnosti môžu ušetriť množstvo práce spojenej s údržbou domu. Drevodom musí byť kvalitne zaizolovaný. Týka sa to predovšetkým obvodových stien a strechy.
Drevo musí byť vysušené, pretože takéto drevo je nezaujímavé pre škodcov aj plesne a vy sa nebudete musieť zaoberať dodatočným ošetrovaním dreva pred takýmito neželanými návštevníkmi.
Majte na pamäti, že všetky dodatočné nátery a chemické úpravy, ktoré by mali chrániť drevostavbu pred poškodením, už len riešia nedostatky, ktoré mohli vzniknúť počas výstavby.
Pravidelná minimálna údržba drevodomu
Základná starostlivosť o drevodom je veľmi podobná murovanému. Vašu pozornosť a pravidelnú kontrolu si vyžaduje fasáda, odkvapy, okná aj dvere. V prípade okien si všímajte miesta okolo parapetov, ale aj stav rámov a náterov okien. Osobitnú starostlivosť venujte žľabom a odkvapom. Nesmú sa v nich hromadiť nečistoty a musia správne odvádzať dažďovú vodu.
Všetkými týmito škárami a miestami sa môže do stien drevostavby dostať vlhkosť. Keďže väčšina drevodomov je upravených na povrchu omietkou, vniknutá vlhkosť kondenzuje a ak nemáte zabudovaný systém odvetrávania, vlhkosť naruší tepelno-izolačné vlastnosti obvodových stien a môže poškodiť drevo.
Z tohto dôvodu musíte robiť kontroly drevodomu o niečo častejšie a pozornejšie. Drevo je na vlhkosť mimoriadne citlivé a čím skôr odhalíte prípadný problém, tým ľahšie a lacnejšie ho vyriešite. Dôsledná izolácia je alfou a omegou dlhej životnosti drevodomu.